Dla człowieka, nie przeciw człowiekowi

Wpływ działalności ludzkiej na obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stwarza czasem zagrożenia dla jego przyrody. Ale obecności człowieka w Parku nie da się uniknąć. Co więcej, przy zachowaniu odpowiednich warunków jest ona ze wszech miar pożądana.

Przyrodę bowiem chroni się dla człowieka, gdyż jest ona konieczna dla jego życia i gospodarowania. Nie wolno więc, pod pozorem ochrony, go od przyrody odgradzać. Byłoby to bowiem zabójcze dla niego i dla gospodarki.

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest naturalnym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Trójmiasta i okolicznych miejscowości. Jest też w większości pokryty lasami gospodarczymi. Podejście do gospodarki leśnej jest obecnie bardziej ekologiczne, niż w poprzednich dekadach. A rekreacja dobrze by się odbywała w przeznaczonych do tego miejscach lasu, i na ścieżkach specjalnie w nim wybudowanych.

Dobrze by było także (dla zwierzyny) ograniczyć obecność w lesie wałęsającego się po nim kota i psa. A osoby zbierające grzyby i jagody powinny postarać się o wiedzę, jak z punktu widzenia ochrony przyrody robić to prawidłowo.

Z myślą o ludziach i ich rekreacji wyznaczono w Parku wiele tras turystycznych pieszych i rowerowych. Na niektórych z nich znajdują się atrakcyjne miejsca widokowe. Omówienie tych tras można znaleźć na stronie internetowej TPK. Nie zapomniano też o edukacji. Obecnie mamy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym trzy ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne: „Dolina Samborowo”, „Oliwskie Doliny” i „Sopockim szlakiem”. One są także szczegółowo opisane na parkowej stronie i w folderach informacyjnych, a także w specjalnych przewodnikach, niestety bardzo trudno już dzisiaj dostępnych.

Edukacja ekologiczna jest w Parku traktowana bardzo poważnie. Tym bardziej, że jego tereny są częścią Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Oliwsko-Darżlubskie, mającego właśnie edukacyjny charakter.

Adres strony internetowej naszego Parku to: https://tpkgdansk.pl/ Jest ona dobrze zaprojektowana i prowadzona, i zawiera dużo przydatnych informacji. Zachęcam, by się z nią zapoznać.

Gdy mowa o obecności człowieka w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, nie należy zapominać o przeszłości. Park chroni bowiem nie tylko przyrodę, ale i wcale pokaźne dziedzictwo kulturowe. Mamy w nim wiele zabytków archeologicznych, jak ślady osadnictwa od okresu neolitu i starożytne cmentarzyska.

Niewątpliwie warte ochrony są i zabytki zabudowy z późniejszych okresów, z których wiele się zachowało. Wraz z unikalną w skali europejskiej przyrodą stanowią wystarczający powód, dla którego warto wybrać się do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. I to nawet nie raz…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: