Twórca i niszczyciel

Film Billa Condona „Piąta władza” jest niezwykły i niejednoznaczny jak historia, którą opowiada. Po mistrzowsku zmontowany, zadziwia szybkością akcji, a sceny rzeczywiste i symboliczne zmieniają się w nim jak w kalejdoskopie. Mimo to zachowana jest ciągłość akcji i możliwe też jest jej rozumienie na bieżąco podczas oglądania.

Treścią filmu jest historia WikiLeaks i jej twórcy Juliana Assange’a, widziana oczami jego współpracownika Daniela Domscheit-Berga. Niestety Julian, pragnąc walczyć z zakłamaniem „wielkiego świata”, sam w swojej działalności okazuje się zakłamany. I choć to Daniel finansuje całe przedsięwzięcie, Julian kreuje się na jego gwiazdę, co podkreśla jeszcze znakomita gra aktorska Benedicta Cumberbatcha. Daniela Berga natomiast gra równie wyśmienicie Daniel Bruhl.

Aktorzy w mistrzowski sposób ukazują rodzący się konflikt między bohaterami. Julian ogarnięty przez swoją idee fixe nie chce słuchać nikogo i nie zwraca uwagi na śmiertelne niebezpieczeństwo, na jakie wielu ludzi naraża jego nieokiełznana działalność. Tymczasem Daniel i inni bohaterowie historii próbują temu przeciwdziałać. Reakcja Juliana na ich głosy rozsądku jest nieobliczalna i przywodzi na myśl wybuch choroby psychicznej lub co najmniej megalomanii.

Smaczku filmowi dodaje także ciekawa i różnorodna scenografia. Akcja dzieje się w rozmaitych wnętrzach – salach konferencyjnych i prywatnych mieszkaniach, dworcach, samolotach i artystycznych squotach, redakcjach gigantów prasowych i rolniczych oborach, biurach rządu amerykańskiego i bliskowschodnich pałacach.

Dlatego chyba nie sposób dostrzec wszystkich artystycznych walorów filmu podczas jednokrotnego oglądania. Warto go więc nabyć i obejrzeć co najmniej kilka razy. Film ten jest stosunkowo nowy – z 2013 roku. Jest więc jeszcze w miarę łatwy do zdobycia. Choćby na Allegro można go znaleźć:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: