Tajemnica szczęścia

O tę małą książeczkę z modlitwami zabiegały biblioteki i dwory przez co najmniej kilkaset lat. Modlitwy te zostały podyktowane żyjącej w XIV wieku świętej Brygidzie Szwedzkiej. Szybko rozeszły się po Europie i – z uwagi na owoce, jakie dawały – zyskały z czasem nazwę „Tajemnicy szczęścia”.

Tych pięknych modlitw do Męki Zbawiciela jest piętnaście. Od dłuższego czasu Brygida pragnęła wiedzieć, ile ciosów Chrystus Pan otrzymał pod czas swej Męki. Pewnego dnia Zbawiciel objawił się jej i rzekł: „Moje ciało otrzymało 5480 ciosów. Jeżeli chcesz je uczcić pobożną praktyką, zmów 15 Ojcze nasz i 15 Zdrowaś Maryjo z modlitwami, których cię nauczyłem podczas całego roku. W ten sposób w ciągu roku uczcisz każdą Moją Ranę”.

Potem w formie obietnicy dodał, że ktokolwiek zmówi te modlitwy podczas roku:

1.Uwolni 15 dusz ze swej rodziny z czyśćca.
2.15 sprawiedliwych spośród krewnych zostanie potwierdzonych i zachowanych w łasce.
3.15 grzeszników spośród krewnych zostanie nawróconych.
4.Osoba, która zmówi te modlitwy, osiągnie pewien stopień doskonałości.
5.Już na 15 dni przed śmiercią będzie przeżywała szczery żal za wszystkie popełnione grzechy z świadomością ich ciężkości.
6.Na 15 dni przed śmiercią dam jej Moje Najświętsze Ciało, ażeby przez Nie została uwolniona od głodu wiecznego oraz dam jej Moją drogocenną Krew do picia, by na wieki nie doznała dokuczliwego pragnienia.
7.Położę przed nią Mój zwycięski Krzyż jako pomoc i obronę przeciw zasadzkom nieprzyjaciół.
8.Przed śmiercią przyjdę do niej z Moją najdroższą i ukochaną Matką.
9.Przyjmę z dobrocią jej duszę i zaprowadzę do wiecznej radości.
10.Zaprowadziwszy ją tam dam jej kosztować z przedziwnej studni Mojej Boskości, czego nie uczynię tym, którzy nie odmawiali tych czy podobnych modlitw.
11.Trzeba wiedzieć, że choćby ktoś żył przez 30 lat w grzechu, lecz potem skruszonym sercem odmawiałby pobożnie te modlitwy albo przynajmniej powziął postanowienie ich odmawiania, Pan mu odpuści jego grzechy.
12.Obroni go przed zgubnymi pokusami.
13.Zachowa mu pięć zmysłów.
14.Uchroni go przed nagłą śmiercią.
15.Uwolni jego duszę od kar wiecznych.
16.Człowiek otrzyma wszystko o co poprosi Pana Boga i Najświętszą Pannę.
17.Jeśliby ktoś żył zawsze według woli Boga i musiałby umrzeć przedwcześnie, życie jego zostanie przedłużone. 18.Ktokolwiek zmówi te modlitwy, uzyska za każdym razem odpust cząstkowy.
19.Człowiek ten otrzyma zapewnienie, że cieszyć się będzie szczęściem chórów anielskich.
20.Każdy, kto by innych nauczył tych modlitw, nie będzie nigdy pozbawiony radości i zasługi, ale one trwać będą wiecznie.
21.Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.

Ale modlić się tak codziennie przez cały rok nie jest łatwo. Ja wpadłam na taki pomysł – po pierwsze rozpoczynałam modlitwę nie w przypadkowy dzień, tylko w jakieś święto kościelne. Po drugie prosiłam całe Niebo o pomoc w tym, bym wytrwała. Strategia okazała się skuteczna – odmówiłam z powodzeniem „Tajemnicę szczęścia” w ciągu mojego życia trzy razy.

Jest dostępna ta modlitwa w wersji online, ale to raczej nie nadaje się do systematycznego odmawiania. Dlatego gdyby ktoś chciał odmawiać, radzę zakupić książeczkę papierową – najprościej będzie w kiosku parafialnym. Gdyby zaś to się nie udało, można nabyć tę książeczkę na stronie internetowej wydawcy:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: