Shrek

Skoro na 2022 rok planowana jest premiera piątego filmu o Shreku, warto może przypomnieć sobie dotychczasową historię zielonego ogra. Nasze przypomnienie tej historii będzie jednak z konieczności skrótowe. Nie sposób bowiem w krótkim artykule zawrzeć historii tak wielowątkowej – skupmy się więc na głównym przesłaniu filmu. Będzie to historia o miłości.

Będzie to więc najpierw opowieść o tym, jak w pierwszej części filmu Fiona, a w drugiej Shrek nie radzi sobie z rzeczywistością bycia ogrem. I jak to drugie pomaga mu skutecznie w akceptacji tej rzeczywistości.

Fiona uważa, że jako królewna z bajki powinna być piękna – a swoją ogrową postać uważa za szkaradę. Shrek uleczy ją z tego jednym zdaniem – że przecież jest piękna jako ogr…

Natomiast Shrek odmienia się z miłości do Fiony, po to aby spełnić jej oczekiwania. Tymczasem okazuje się, że Fiona oczekuje właśnie tego, aby żyć długo i szczęśliwie z poślubionym sobie w pierwszej części ogrem.

Wszystko zatem kończy się szczęśliwie i miłość trwa nienaruszona. Tymczasem w trzeciej części filmu Shrek i Fiona muszą się rozstać. Shrek wyrusza na niebezpieczną wyprawę, aby odszukać i przywieźć z sobą prawowitego dziedzica korony Zasiedmiogórogrodu. Gdy wracają, uzurpator Książę z bajki jest bliski już opanowania królestwa, dzięki poparciu czarnych charakterów bajkowych. Sytuację ratuje prawowity następca tronu, a Shrek może się wreszcie poświęcić temu, co najważniejsze – małżeńskim i rodzinnym obowiązkom.

W czwartej części ma jednak tego dość. Chce być znowu budzącym grozę ogrem i popada przez to w nie lada kłopoty. Szybko przekonuje się, że świat w którym nie poznają go przyjaciele nie jest wcale taki atrakcyjny, jak mu się to wydawało dopiero co. Co więcej, grozi mu niebezpieczeństwo jeszcze większe, a wybawieniem może być jedynie miłość, której nie docenił i którą wzgardził. W dosłownie ostatniej chwili odnajduje ją ponownie i wszystko kończy się dobrze.

Tyle o treści. Z technicznego punktu widzenia filmy o Shreku rozwijają się wraz z rozwojem możliwości animacji komputerowej. Podczas gdy pierwsza część nie zawiera jeszcze zbyt dynamicznych scen, to kolejne imponują rozmachem i szybkością. W trzeciej części mamy mnóstwo tkanin i powiewające na wietrze włosy – w poprzednich niedostępne dla realizatorów. A część czwarta to ukoronowanie serii, zarówno pod względem technicznym, jak i treściowo.

Czekając na to, co przyniesie część piąta, odświeżmy sobie także i inne wątki w częściach dotychczasowych. A jest ich w każdej z nich naprawdę sporo. W tym celu warto nabyć te filmy i obejrzeć je kilkakrotnie w spokoju. Można je kupić między innymi tu:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: